Compact and general-purpose Zoomlens that delivers sharp, blur-free images.
Top-Features
- Standard Zoomlens
- Lens mount: Sony E
- Aperture f4.0
- Zoom lenses
- Min. focus distance: 40 cm
- Filter thread: 67 mm
Compact and general-purpose Zoomlens that delivers sharp, blur-free images.
The first full-frame standard zoom for the E bayonet further increases flexibility for ambitious photographers. Portraits, landscape photography or simply everyday use in all situations: the SEL-2470Z combines an attractive Zoom range with a continuous aperture of F4. The optical image stabilization "Optical Steady Shot" significantly reduces the risk of camera shake even with longer exposure times. The design of the lens includes five aspherical elements with an ED glass element. The Carl Zeiss T coating on the optical surfaces minimizes reflections and significantly increases contrast. Like its siblings, the standard lens is also protected against dust and splash water.
35 mm quality in a compact Zoom lens - Together with a 35 mm E-mount camera, this compact Zoom lens enables you to capture razor-sharp, detailed images.
Discover more possibilities - A versatile 24-70 mm Zoom range enables a wealth of shooting options, from intimate portraits to spectacular landscape shots.
No ghosting - The Carl Zeiss T anti-reflection coating on the lens surface reduces light reflections and ghosting for clear, high-contrast images.
Improved optical performance - Five aspherical elements and an ED (Extra-low Dispersion) glass lens reduce distortion and aberrations.
Constant F4 aperture - A constant F4 aperture ensures consistent exposure across the entire focal length without the need to increase ISO settings.
Sharp handheld shots - Optical SteadyShot compensates for handheld camera shake for blur-free and noise-free results.
Built to last - Critical areas of the lens body are sealed against dust and moisture for shooting in harsh weather conditions.
Smooth blur effects - A 7-blade circular aperture creates natural blur or bokeh effects.
| General | |
|---|---|
| Product type | Standard Zoomlens |
| Lens type | Standard zoom |
| Lens type | Zoom lenses |
| Sensor type | Full-Frame |
| Colour | black |
| Image sensor | |
|---|---|
| Sensor format | ~24x36 |
| Electronics | |
|---|---|
| Autofocus | ✔ |
| Focusing | Manual, Automatic |
| Lens | |
|---|---|
| optical zoom | 2.9 x |
| Bayonet mount | Sony E |
| Focal length | 24-70 mm |
| Stabiliser | ✔ |
| Zoom | 2.9 times |
| max. light intensity | f4.0 |
| Number of blades | 7 |
| Opt. composition (groups/elements) | 12/10 |
| min. Close-up | 40 cm |
| Filter thread | 67 mm |
| Dimensions | |
|---|---|
| Total length | 95 mm |
| Diameter | 73 mm |
| Weight (incl. battery and memory card) | 426 g |
| Other features | |
|---|---|
| Exit aperture (in mm) | 73 mm |
































Entgegen einzelnen Rezensionen sehr gute optische Qualität. Für ein 3 Fach Zoom keine relevante Verzeichnung und Randunschärfe. Super Immerdrauf .
Your opinion counts! Are you satisfied with this product? Write a short review and help others to find a suitable product!
Rate productEntgegen einzelnen Rezensionen sehr gute optische Qualität. Für ein 3 Fach Zoom keine relevante Verzeichnung und Randunschärfe. Super Immerdrauf .










Simply subscribe and receive weekly updates and offers on photography and video equipment.