Stable carbon tripod, which can be loaded up to 8 kg and enables professional shoots.
Top-Features
- Max. load 8 kg
- Max. height: 137 cm
- With 4 segments
- Universal tripod
- Made of Carbon
- Pack size: 48 cm
- Outside material: Carbon
Stable carbon tripod, which can be loaded up to 8 kg and enables professional shoots.
| General | |
|---|---|
| Type | tripod |
| Height with centre column | 137 cm |
| without head | ✔ |
| Universal tripod | ✔ |
| Colour | black |
| Features | |
|---|---|
| outer material | Carbon |
| Material | Carbon |
| Max. tripod load | 8 kg |
| Max. height | 137 cm |
| Min. height | 14 cm |
| Pack size | 48 cm |
| Segments | 4 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Weight (incl. battery and memory card) | 1120 g |
| Other features | |
|---|---|
| Accessories | Twist Lock Legs, Continuous Center Column |
| Waterproof | ✔ |
Your opinion counts! Are you satisfied with this product? Write a short review and help others to find a suitable product!
Rate product15% discount on selected items from Manfrotto, Lowepro and Gitzo with the voucher code: VIDENDUM15
















Simply subscribe and receive weekly updates and offers on photography and video equipment.