Weatherproof and rugged teleconverter that increases the focal length to 1.4 times the attached lens without sacrificing optical quality.
Top-Features
- Lens mount: Fujifilm X
- With 1.4 fold magnification
- Front diameter: 58 mm
- Aperture 1.4
Weatherproof and rugged teleconverter that increases the focal length to 1.4 times the attached lens without sacrificing optical quality.
This teleconverter from Fujifilm enables high-quality images with its powerful optics. Thanks to seven lenses in three groups, the optical performance of the attached lens is preserved. Even with the extended focal length, you will get a great image result. The camera recognizes the attached converter and displays the aperture and focal length changes.
The converter is dust resistant and waterproof, and can be used in temperatures as low as -10 °C. The speed of the autofocus is also not negatively affected by the converter. The focal length can be increased by the "XF 1.4 TC WR" to 1.4 times the focal length of the attached lens, so you can get closer to your subject.
| General | |
|---|---|
| Colour | black |
| Lens | |
|---|---|
| Bayonet mount | Fujifilm X |
| max. light intensity | 1.4 |
| Opt. composition (groups/elements) | 3/7 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Total length | 15 mm |
| Weight (incl. battery and memory card) | 130 g |
| Other features | |
|---|---|
| Exit aperture (in mm) | 58 mm |
| Magnification | 1.4 x |
| Waterproof | ✔ |
Your opinion counts! Are you satisfied with this product? Write a short review and help others to find a suitable product!
Rate product









Simply subscribe and receive weekly updates and offers on photography and video equipment.