Protective bag for compatible EF lenses
Top-Features
- Lens case
- Inner width: 4.5 cm
- Interior height: 11.5 cm
- Inner depth: 11.5 cm
- Outside material: Synthetic fiber, leather
Protective bag for compatible EF lenses
Protective bag from Canon for small lenses or extenders.
| General | |
|---|---|
| Type | lens bag |
| Product type | Lens case |
| Colour | Gray |
| Features | |
|---|---|
| outer material | Synthetic fiber, leather |
| suitable for | EF 24mm f/2.8, Extender EF 1.4x II, Extender EF 2x II |
| Dimensions | |
|---|---|
| External dimensions | 12 x 12 x 5 |
| inside width (in cm) | 4.5 cm |
| Interior height (in cm) | 11.5 cm |
| Internal dimensions (WxDxH) | 11.5 x 11.5 x 4.5 cm |
| Inside depth (in cm) | 11.5 cm |
| Weight (incl. battery and memory card) | 60 g |
Your opinion counts! Are you satisfied with this product? Write a short review and help others to find a suitable product!
Rate product









Simply subscribe and receive weekly updates and offers on photography and video equipment.