Very high quality lens from 7Arisans with an incredible f0.95 speed for stunning shots.
Top-Features
- Lens mount: Sony E
- Aperture 0.95
- Fixed focal length
- Min. focus distance: 37 cm
- Filter thread: 52 mm
Very high quality lens from 7Arisans with an incredible f0.95 speed for stunning shots.
With an extreme f/0.95 speed, the 7Artisans 35mm fixed focal length is the ultimate solution for available light shooting, providing smooth bokeh with amazing image impact. In a rugged metal body, it's ideal for creative photographers, and with a stepless aperture ring, it's also recommended for filmmakers. The closest focusing distance is 35cm. The aperture and focus adjustment is manual.
| General | |
|---|---|
| Lens type | Fixed focal length |
| Market entry | November 2020 |
| Colour | black |
| Image sensor | |
|---|---|
| Sensor format | APS-C |
| Lens | |
|---|---|
| Bayonet mount | Sony E |
| Focal length | 35 mm |
| max. light intensity | 0.95 |
| Number of blades | 12 |
| Opt. composition (groups/elements) | 11/8 |
| min. Close-up | 37 cm |
| Filter thread | 52 mm |
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions | 62 x 63,2 mm |
| Total length | 63,2 mm |
| Diameter | 62 mm |
| Weight (incl. battery and memory card) | 369 g |

















Your opinion counts! Are you satisfied with this product? Write a short review and help others to find a suitable product!
Rate productSpring-Deal: from €199 to €489.99










Simply subscribe and receive weekly updates and offers on photography and video equipment.