Classic faux leather album that holds up to 120 of your most beautiful photos on 60 pages .
Top-Features
- Henzo Basicline
- classic black
- space for up to 120 photos in 10x15cm
- 60 white acid-free pages
- glassine interleaves
Classic faux leather album that holds up to 120 of your most beautiful photos on 60 pages .
the memories of the most beautiful moments so you can enjoy them for years to
come.Henzo's "Basic Line" has 60 white pages that hold up to 120 of your greatest shots in 10x15 cm format.
The 25 x 24.5 cm album comes in a classic black leatherette cover and is very sturdy thanks to book binding. Between the pages are inserted glassine sheets that protect their photos from sticking together and dirt
.| General | |
|---|---|
| Type | book album |
| Colour | black |
| Features | |
|---|---|
| Occasion | Neutral |
| Material | Faux leather |
| Number of pages | 60 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions | 25 x 24,5 cm |
| Wide | 250 mm |
| Height | 245 mm |
| Depth | 50 mm |
| Weight (incl. battery and memory card) | 755 g |
| Other features | |
|---|---|
| Number of photos | 120 photos in 10x15 cm |
| Glassine | yes |







Your opinion counts! Are you satisfied with this product? Write a short review and help others to find a suitable product!
Rate product









Simply subscribe and receive weekly updates and offers on photography and video equipment.