The Fujinon GF 110mm F2 R LM WR offers enormously high sharpness performance and is particularly suitable for portrait photography.
Top-Features
- Lens mount: Fujifilm G
- Aperture 2.0
- Fixed focal length
- Min. focus distance: 90 cm
- Filter thread: 77 mm
The Fujinon GF 110mm F2 R LM WR offers enormously high sharpness performance and is particularly suitable for portrait photography.
With a focal length of 87mm (equivalent to 35mm format), this fast lens offers a beautiful bokeh effect that makes it ideal for portraiture. The optical construction of 14 elements in nine groups allows for flawless imaging quality. A total of four ED glass elements, which are positioned in front of and behind the aperture, reduce spherical and chromatic aberrations to a minimum. Internal focusing minimizes image errors that usually appear at different focus settings.
The aperture consists of nine rounded diaphragm blades. They form an almost circular aperture, creating a fascinating blur effect in the foreground and background - ideal conditions for expressive photographs that can only be achieved with medium-format lenses.
| General | |
|---|---|
| Lens type | Portrait |
| Lens type | Fixed focal length |
| Colour | black |
| Image sensor | |
|---|---|
| Sensor format | >24x36 |
| Electronics | |
|---|---|
| Autofocus | ✔ |
| Lens | |
|---|---|
| Bayonet mount | Fujifilm G |
| Focal length | 110 mm |
| max. light intensity | 2.0 |
| Number of blades | 9 |
| Opt. composition (groups/elements) | 14/9 |
| min. Close-up | 90 cm |
| Magnification | 0,16 x |
| Lens hood | ✔ |
| Filter thread | 77 mm |
| Dimensions | |
|---|---|
| Total length | 120,5 mm |
| Diameter | 94,3 mm |
| Weight (incl. battery and memory card) | 1010 g |



























Tolles Objektiv.
Super zum freistellen und top schärfe. Sogar besser zu handhaben als erwartet.
Your opinion counts! Are you satisfied with this product? Write a short review and help others to find a suitable product!
Rate productTolles Objektiv.
Super zum freistellen und top schärfe. Sogar besser zu handhaben als erwartet.

Buy a selected promotional product now and receive a cashback of €500 after registering your purchase with Fujifilm!
Simply subscribe and receive weekly updates and offers on photography and video equipment.