Compact and high quality pancake fixed focal length lens. The Nikon NIKKOR Z 26mm f2.8 pancake lens is tiny, yet so versatile .
Top-Features
- Pancake lens
- 26 mm wide angle
- speed 1:2.8
- FX for mirrorless camera
- extremely small and lightweight
Compact and high quality pancake fixed focal length lens. The Nikon NIKKOR Z 26mm f2.8 pancake lens is tiny, yet so versatile .
Where will you take great photos next? Whether on familiar roads or new, unexplored paths, there's something to discover everywhere. The Z bayonet pancake lens is perfect for crisp images, whether as a fast wide-angle lens for street scenes or a lightweight everyday lens wide enough for landscapes, interiors, and more.
Premium street photography that unobtrusively impresses
The NIKKOR Z 26mm f2.8 lens is extremely unobtrusive and defines discretion in a new way. Weighing about 125 g and measuring approximately 23.5 mm in length, the small fixed focal length lens is virtually invisible. When shooting street photos or spontaneous portraits, your models will no longer feel intimidated by the lens size - if they notice it at all.
Flexible focal length of 26mm
A focal length of 26mm lets you shoot photos and videos that capture a wider scene, even in tight spaces, to open up new perspectives. When it comes to fine details, the lens' close focus distance is an advantage, allowing you to focus sharply on the subject from a distance of just 20 cm.
Dynamic wide-angle lens
Thanks to the high light transmission of the Z bayonet and a f/2.8 aperture, this camera lets you shoot clearly and sharply even in low light. The short exposure times allow you to freeze motion without reducing brightness. You can also create artistic bokeh by focusing on subjects at close distances.
The NIKKOR Z 26mm f2.8 is the thinnest wide-angle lens in the Nikon-Z series, and the included lens hood doesn't make it any bigger. You can put the hood on to protect the front lens, and the lens still fits comfortably in a pocket. You can also attach 52mm filters to the hood to expand your creative options. The lens has a solid metal bayonet and is protected against dust and water droplet ingress. It is also suitable for filming as it offers a wide field of view and minimal "focus breathing". It is versatile for everything from wide shots to interviews to capture an authentic atmosphere
.| General | |
|---|---|
| Lens type | Wide angle |
| Lens type | Fixed focal length |
| Colour | black |
| Image sensor | |
|---|---|
| Sensor format | ~24x36 |
| Electronics | |
|---|---|
| Autofocus | ✔ |
| Lens | |
|---|---|
| Bayonet mount | Nikon Z |
| Focal length | 26 mm |
| max. light intensity | f2.8 |
| Number of blades | 7 |
| Opt. composition (groups/elements) | 8 lenses in 6 groups |
| min. Close-up | 20 cm |
| Magnification | 1:5,3 x |
| Lens hood | ✔ |
| Filter thread | 52 mm |
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions | approx. 70 x 23,5 mm |
| Total length | 23,5 mm |
| Diameter | 70 mm |
| Weight (incl. battery and memory card) | ca. 125 g |
| Other features | |
|---|---|
| Splash-proof | ✔ |










Ideal lens for city and street photography.Compact, super light and splash-proof.
Ideales Objektiv für Stadt und Streetfotografie.
Kompakt, super leicht und Spritzwasser geschützt.
Your opinion counts! Are you satisfied with this product? Write a short review and help others to find a suitable product!
Rate productThe optical quality seems very good to me - especially on an APS-C camera!The only small point of criticism: the supplied "lens hood" is so loosely attached to the lens and also very narrow that it falls off easily when the lens ring is moved (e.g. for manual focusing).
Review automatically translated! Show originalDie optische Qualität scheint mir - besonders an einer APS-C-Kamera - sehr gut!
Einziger kleiner Kritikpunkt: die mitgelieferte "Gegenlichtblende" ist derart locker am Objektiv befestigt und dazu sehr schmal, so dass sie leicht abfällt wenn der Objektivring (z.B. für manuelles Fokussieren) bewegt wird.
Ideal lens for city and street photography.Compact, super light and splash-proof.
Review automatically translated! Show originalIdeales Objektiv für Stadt und Streetfotografie.
Kompakt, super leicht und Spritzwasser geschützt.

Save up to €1,000 when you buy selected promotional products during the specified period! The instant discount is automatically deducted in the shopping cart.

Nikon 5 Year Lens Warranty
Let the exceptional quality and versatility convince you and secure the 5 Year Lens Warranty from Nikon. This is valid on designated promotional products after successful registration on the Nikon site. Nikon warranty info.
Simply subscribe and receive weekly updates and offers on photography and video equipment.