Compact and robust Zoomlens that allows brilliant shots.
Top-Features
- Standard Zoomlens
- Lens mount: Sony E
- Aperture f4.0
- Zoom lenses
- Min. focus distance: 40 cm
- Filter thread: 95 mm
Compact and robust Zoomlens that allows brilliant shots.
The technology of Sony delivers high optical performance and convenient operation for professional filming in 4K.
The SELP28135G is an electric Zoom lens specially designed to meet the professional optical and operation requirements of high-quality filming such as 4K. The lens is intended for use with a 35 mm full-frame camera such as the α7S or a Super 35 format camcorder such as the PXW-FS7*. Focus breathing and the Zoom shift have been reduced to an absolute minimum. Aspherical elements and advanced multi-coating technology ensure effective suppression of aberrations. Another priority is low-noise operation. That is why the SSM drive system (Super Sonic wave Motor) ensures precise and quiet Zoom movements. This E-mount lens has independent control rings for Zoom, focus and aperture with mechanical steps. Integrated Optical SteadyShot image stabilization technology further enhances the performance of this exceptional lens, which supports a constant 1:4.
* The Zoom range increases to 42-202.5 mm when using the lens with an APS-C or Super 35 camera.
| General | |
|---|---|
| Product type | Standard Zoomlens |
| Lens type | Standard zoom |
| Lens type | Zoom lenses |
| Sensor type | Full-Frame |
| Colour | black |
| Image sensor | |
|---|---|
| Sensor format | ~24x36 |
| Electronics | |
|---|---|
| Focusing | Auto Focus, Manual Focus |
| Lens | |
|---|---|
| Bayonet mount | Sony E |
| Focal length | 28 - 135 mm |
| Stabiliser | ✔ |
| Zoom | 4.8 times |
| max. light intensity | f4.0 |
| Number of blades | 9 |
| Opt. composition (groups/elements) | 18 elements in 12 groups |
| min. Close-up | 40 cm |
| AF motor | Super Sonic Wave Motor (SSM) |
| Filter thread | 95 mm |
| Dimensions | |
|---|---|
| Total length | 162,5 mm |
| Diameter | 105 mm |
| Weight (incl. battery and memory card) | 1215 g |

















Absolut Super Produkt! Kann es nur weiter empfehlen. Ideal in Kombination mit einer Alpha 7s ii oder FS7! Würde es wieder kaufen
Your opinion counts! Are you satisfied with this product? Write a short review and help others to find a suitable product!
Rate productAbsolut Super Produkt! Kann es nur weiter empfehlen. Ideal in Kombination mit einer Alpha 7s ii oder FS7! Würde es wieder kaufen
Simply subscribe and receive weekly updates and offers on photography and video equipment.