This lens from TTArtisan is perfect for beginners in manual portrait photography.
Top-Features
- Lens mount: Sony E
- Aperture 1.2
- Fixed focal length
- Min. focus distance: 50 cm
- Filter thread: 52 mm
This lens from TTArtisan is perfect for beginners in manual portrait photography.
The TTArtisan 50mm f/1.2 is the ideal solution for beginners in manual portrait photography. Thanks to the extremely fast f/1.2, impressive shots with extremely soft bokeh and creative blur outside the focus area can be realized. But it's also great in low ambient light. With a focal length of 50mm, it is perfect for close-up portraits. An optical system consisting of 7 elements in 5 groups ensures a convincing imaging performance. Thanks to a lightweight metal body, it fits perfectly to the system camera and is still nice and sturdy. The aperture and focus settings are manual.
| General | |
|---|---|
| Lens type | Portrait |
| Lens type | Fixed focal length |
| Market entry | June 2021 |
| Colour | black |
| Image sensor | |
|---|---|
| Sensor format | APS-C |
| Lens | |
|---|---|
| Bayonet mount | Sony E |
| Focal length | 50 mm |
| max. light intensity | 1.2 |
| Number of blades | 10 |
| Opt. composition (groups/elements) | 7/5 |
| min. Close-up | 50 cm |
| Filter thread | 52 mm |
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions | 62 x 60 mm |
| Total length | 60 mm |
| Diameter | 62 mm |
| Weight (incl. battery and memory card) | 336 g |

















Your opinion counts! Are you satisfied with this product? Write a short review and help others to find a suitable product!
Rate product









Simply subscribe and receive weekly updates and offers on photography and video equipment.