Fast wide-angle lens for the FX format.
Top-Features
- Wide angle lens
- Lens mount: Nikon F
- Aperture 1.8
- Fixed focal length
- Min. focus distance: 25 cm
- Filter thread: 67 mm
Fast wide-angle lens for the FX format.
Nikon AF-S NIKKOR 28mm f/1.8 G
Wide-angle lens for the FX format with a focal length of 28mm and a high speed of f/1.8.
This lens is the right choice for wide angles of view. It is ideal for shooting tight interiors or stunning vistas, cityscapes or street scenes.
It is perfect for high-resolution digital SLR cameras and delivers wonderful images and movies thanks to its optical design. The high speed of f/1.8 allows for sharper shots in low light and provides a perfect balance of sharpness and bokeh.
| General | |
|---|---|
| Product type | Wide angle lens |
| Lens type | Wide angle |
| Lens type | Fixed focal length |
| Sensor type | Full-Frame |
| Colour | black |
| Image sensor | |
|---|---|
| Sensor format | ~24x36 |
| Electronics | |
|---|---|
| Autofocus | ✔ |
| Focusing | Inner focus, Autofocus, Manual focus |
| Lens | |
|---|---|
| Bayonet mount | Nikon F |
| Focal length | 28 mm |
| min. Focal length | 28 mm |
| longest focal length | 28 mm |
| max. light intensity | 1.8 |
| Max. aperture | 1.8 (WW) |
| Number of blades | 7 |
| Opt. composition (groups/elements) | 11/9 |
| min. Close-up | 25 cm |
| AF motor | Ultrasonic motor |
| Lens hood | ✔ |
| Filter thread | 67 mm |
| Dimensions | |
|---|---|
| External dimensions | 80,5 x 73 |
| Total length | 80.5 mm |
| Diameter | 73 mm |
| Height | 73 mm |
| Depth | 73 mm |
| Weight (incl. battery and memory card) | 330 g |
| Other features | |
|---|---|
| Exit aperture (in mm) | 73 mm |



























Your opinion counts! Are you satisfied with this product? Write a short review and help others to find a suitable product!
Rate product
Nikon 5 Year Lens Warranty
Let the exceptional quality and versatility convince you and secure the 5 Year Lens Warranty from Nikon. This is valid on designated promotional products after successful registration on the Nikon site. Nikon warranty info.
Simply subscribe and receive weekly updates and offers on photography and video equipment.