Nanocrystal coating to reduce ghosting and flare.
Top-Features
- Wide angle lens
- Lens mount: Nikon F
- Aperture 3.5
- Fixed focal length
- Min. focus distance: 21 cm
- Filter thread: 77 mm
Nanocrystal coating to reduce ghosting and flare.
PC-E wide-angle NIKKOR with perspective correction for architectural and landscape photography with tilt and shift adjustment capabilities that are unique in its class. Equipped with nanocrystal-coated and ED (Extra-low Dispersion) glass lenses for superior optical performance when used with today's high-resolution digital SLR cameras. For use on cameras with electronic focusing aids, the manual focus lens features electronic iris control.
24mm wide-angle NIKKOR with +/Í 11.5mm shift and +/Í 8.5º tilt..
Nanocrystal coating for reducing ghosting and flare.
ED (Extra-low Dispersion) glass lenses and aspherical lenses for high resolving power and very good contrast while minimizing spherical aberrations, astigmatism and other aberrations.
Aperture range from 1:3.5 to 1:32
Anti-glare button With electronically preset aperture.
Shortest shooting distance: 0,25 m.
A bayonet lens hood and lens case are included..
| General | |
|---|---|
| Product type | Wide angle lens |
| Lens type | Wide angle |
| Lens type | Fixed focal length |
| Sensor type | Full-Frame |
| Colour | black |
| Image sensor | |
|---|---|
| Sensor format | ~24x36 |
| Electronics | |
|---|---|
| Autofocus | ✔ |
| Focusing | Manual focus |
| Lens | |
|---|---|
| Bayonet mount | Nikon F |
| Focal length | 24 mm |
| min. Focal length | 24 mm |
| longest focal length | 24 mm |
| max. light intensity | 3.5 |
| Max. aperture | 3.5 (WW) |
| Number of blades | 9 |
| Opt. composition (groups/elements) | 13/10 |
| min. Close-up | 21 cm |
| Magnification | 1:2.7 x |
| AF motor | Rod AF |
| Apochromat | ✔ |
| Lens hood | ✔ |
| Filter thread | 77 mm |
| Dimensions | |
|---|---|
| External dimensions | 108 x 82,5 |
| Total length | 108 mm |
| Diameter | 82.5 mm |
| Height | 82.5 mm |
| Depth | 82.5 mm |
| Weight (incl. battery and memory card) | 730 g |
| Other features | |
|---|---|
| Exit aperture (in mm) | 82,5 mm |
















Your opinion counts! Are you satisfied with this product? Write a short review and help others to find a suitable product!
Rate product
Simply subscribe and receive weekly updates and offers on photography and video equipment.